#vişnelikörü benim için aralık ayı (şimdi kurduğumuz likörlerin tadım zamanına denk düşüyor çünkü yaklaşık olarak), yaklaşan yeni yılın heyecanı, uzun kış gecelerinin damak tatlandıranı ve bir yerde kahve ve sohbet varsa üçüncü tekil kişisi demektir. Likör ortada gezinmeye başlamışsa, yavaştan yeni yıl ağacı kurulmuş, ortam ve şartlar ne olursa olsun içimizi, belki de sebepsiz, bir mutluluk, neşe, umut ve heyecan kaplamıştır. Evde hiç denediniz mi bilmiyorum ama bir defa yapınca her yıl vişne zamanında bir daha bir daha kurmak isteyecek, lezzetinden, keyfinden, hem de bu lezzet ve keyfe ulaşmak bu kadar zahmetsizken! vazgeçemeyeceksiniz. Sevgiyle kalın!

Püf Notları

Malzeme ölçüsünü bir kilo vişneye göre veriyorum. Şeker miktarını her bir kilo başına aynı oranda arttırarak istediğiniz miktarda likör hazırlayabilirsiniz. Ortalama bir tüketim için minimum 2-3 kilo vişneden kurmanızı tavsiye ediyorum. Baharatları ise aynı oranda arttırmayın 2-3 kiloya kadar verdiğim oranı koruyabilirsiniz. Vişne likörünü baharatlar olmadan da hazırlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin damak tadınıza ve keyfinize kalmış. Baharat kullanmayıp şekeri azalttığınızda daha baskın bir vişne tadı alırsınız. Baharat kullanınca da bambaşka bir lezzet çıkıyor ortaya. Elbette karasız yapım ve iki lezzetten de vazgeçmek istemediğim için ben her yıl hem sade hem baharatlı yapıyorum. Size de bunu önerebilirim.

Malzeme Listesi

1 kilo vişne (çekirdekleri ile) Vişne sapları (vişnelerden ayrılmış ve yıkanmış) 500 gr toz şeker 1 litre votka Tatlandırmak için (püf notlarını okuyun); 2 tarçın Çubuğu ½ adet iri parçalar halinde dövülmüş muskat 2 adet karanfil Kavanoz; Yukarıdaki malzeme için 3 litrelik bir kavanoz yeterli olacaktır. Ben iki kilo vişne için 5lt bir kavanoz kullandım.

HAZIRLANIŞI

Vişneleri kavanoza koyun. Üzerine şekeri dökün. Kavanozu hafifçe sallayın ki şekerler aralara yerleşsin. Saplarını ekleyin. İstediğiniz şekilde baharatlarla tatlandırın. Kavanozun ağzını hafifçe kapatın. Kavanozun büyüklüğüne göre bir çay tabağı ya da tatlı tabağı kullanabilirsiniz. Güneş alan bir yerde bu şekilde 10 gün kadar bekletin. 10 günün sonunda vişne saplarını çıkarın ve votkayı ekleyin. Ağzını kapatıp, serin, kuru, fazla güneş almayan bir yerde 6 ay dinlenmeye bırakın. İçeceğiniz zaman süzün. Güzel sohbetlere eşlik etmesi dileğiyle. Ağzınızın tadı bol olsun!

YORUMLAR

Beğeni Ortalaması: (5)
Toplam Beğeni:(1)
  • Comment

    ENDER ÇOKCOŞKUN

    Yılbaşı döneminin vazgeçilmezi. Şahane bir likör.

    •  
    •  

YORUM YAZIN

Beğeni
35