• 30
  • 60
  • 8
  • 965

Klasik keklerden sıkıldıysanız ve #glütensiz bir şeyler arıyorsanız bu tarifi öneriyorum. Orijinali bir İtalyan keki. Bizim alıştığımız kupkuru kekler gelmesin aklınıza oldukça nemli, bizim şerbetli tatlıları andıran bir dokusu var lezzeti ise dayanılmaz! Limonların çiçek açtığı bu güzel ilkbahar günlerine ithaf ediyorum bu tarifi.

Malzeme Listesi

80 gr tereyağı

175 gr toz şeker

4 yumurta (sarı ve beyazları ayrı)

240 gr badem unu (tarif videosunu ayrıca yükledim)

250 gr tatlı lor peyniri (orijinal tarifte  ricotta var, lor yerine kullanabilirsin)

½ bardak limon kabuğu rendesi (beyaz kısımlar gelmesin acılık verir)

1 paket vanilya

File badem ve pudra şekeri (üzeri ve süsleme için)

Püf Notları: 1.Kullandığın tüm malzeme oda sıcaklığında olmalı. Tereyağının yumuşamış olması çok önemli 2. Fırınının gücüne göre ısı ortalama +- 10 derece değişebilir. Pişirme ısısını ve süresini fırınına göre değerlendir.3.DİKKAT!!! Kekin dağılmaya müsait bir formu var bu nedenle kalıptan çıkarmadan ve servisten önce iyice soğumasını ve kendini çekmesin bekle.

HAZIRLANIŞI

25 cm’lik kelepçeli kek kalıbının dibini yağla ve üzerine yağlı kâğıdı ser. Hazır olsun. Kalıp daha büyük olmasın.

Tereyağı, lor peyniri ve 100 gr toz şekeri özleşene kadar (5-10 dk arası sürüyor) mikserle çırp, kıvam önemli (bkz video). Vanilyayı ekle ve çırpmaya devam et.

Yumurta sarılarını tek tek ekle ve her biri karışım içinde iyice yok olana kadar çırp.

Badem ununu limon kabuğu rendesini ekle, çırpmaya devam et iyice özleşinceye kadar düşük hızda karıştır.

Mikserin ucunu temizle, kurula ve ayrı bir kapta yumurta beyazlarını ve kalan şekeri akmaz bir köpük elde edene kadar en yüksek hızda çırp (bkz video).

Köpüğün sönmesine izin vermeden, hızlıca, iki defada ve bir spatulayla badem unlu karışımın içine yedir. Mikser kullanma! Spatulayla, yavaşça, köpük karışımın içinde kaybolana kadar karıştır (bkz. video)

Karışımı kek kalıbına dök. Önceden ısıttığın 160 derece fırında gönder. Pişme süresi 50-60 dk.  Arada fırını kontrol etmende fayda var. Kürdan testi ile pişip pişmediğini kontrol edebilirsin.

#yarimadagunlugu #didemyaman #mirothecat #recipiesoftheday #kektarifi #bademlikek

YORUMLAR

Beğeni Ortalaması: (0)
Toplam Beğeni:(0)

YORUM YAZIN

Beğeni
20