• 30
  • 30
  • 4
  • 100

Yediden yetmişe herkesin damak tadına da hitap eden bir tarifim var bugün. İftar sofralarına da çok yakışacağını düşünüyorum. Ocakta başlayıp, fırında tamamlanan bir tarif, ona göre yapın hazırlıklarınızı. Tarifin püf noktalarını içeren akış görsellerde. Uygulandığınızda fotoğraflarını benimle paylaşmayı unutmayın. Haydi kolay gelsin.

Malzeme Listesi

½ kilo kıyma

1 büyük kuru soğan

½ kilo iç bezelye

½ litre domates konservesi

3-4 adet orta boy patates (pürelik varsa daha iyi)

2 yemek kaşığı tereyağı

Zeytinyağı, karabiber, kırmızı pul biber, kimyon, varsa muskat ve tütsülenmiş kırmızı toz biber.

1 çay bardağı kadar Parmesan peyniri (yoksa sert bir tulum peyniri ya da eski kaşar olabilir).

HAZIRLANIŞI

Bezelye ve patatesi önden haşlanması için ocağa koy. Tercihen geniş tabanlı bir tencerede kıymayı üzerine çok az zeytinyağı ekleyerek kavurmaya başla. Ocağın büyük gözünde ve altı iyice açık olsun. Suyunu bırakıp yeniden toparlayana kadar kavur.

Soğanı ekle ve soğanlar ölüp canı çıkana kadar kavurmaya devam.

Domates konservesini ekle. Şimdi sabır zamanı. Tencerenin kapağı açık, altı kuvvetli ateşte, domatesin içindeki su buharlaşana kadar pişir. Buradaki pişirme yemeğin lezzetinin altın anahtarlarından biri sabırla bekle (kıvam için bkz görseller).

Bu arada bezelye ve patatesler de haşlandı. Bezelyeyi aşırı haşlama fırında da pişecek. Bezelyeleri kıymaya ekle, karıştırıp baharatları ekle ve tümünü birlikte bir 5 dk. kadar daha pişir.

Patatesleri tereyağı, minik bir muskat rendesi ve biraz tuz ile tatlandırıp ez. Püre kadar pürüzsüz bir kıvama ihtiyacın yok. Hafif pütürler kalabilir.

Bir fırın kabına (yapışmaz olsa iyi olur) kıymalı karışımı dök. Üzerine patatesleri bir kaşık ile kabın her tarafına gelecek şekilde koy ve arkası ıslak bir kaşık yardımıyla (patatesin yapışmasını engelliyor) kıymalı karışıma çok batırmadan yay ve şekillendir (bkz .görseller). 180 derece fırına ver. Fırın gücüne göre ısıyı + - 10 derece değiştirebilirsin. 20 dk kadar sonra çıkar, üzerine peyniri serp, fırının üst ızgarasını aç ve bir 10 dk daha fırına ver ki üzeri çıtır çıtır olsun. Eline sağlık. #yarimadagunlugu #didemyaman #mirothecat #recipiesoftheday #çobanturtası

YORUMLAR

Beğeni Ortalaması: (0)
Toplam Beğeni:(0)

YORUM YAZIN

Beğeni
18