• 30
  • 30
  • 4
  • 100

Yaz geliyooor… Taptaze domatesler, kütür kütür biberler ve beyaz peynir üçlemesini eksik bırakmamak için simidi de yanlarına ekleyelim istedim.  Zamanla farklı simit tarifleri de paylaşacağım. Bu tarifi YouTube Burak’ın Ekmek Teknesinden kendime göre reçetelendirdim. Çok başarılı bir uygulama oldu ve paylaşmak istedim.

Malzeme Listesi

Simit Hamuru İçin

Su                                300 gr

Beyaz Un                     200 gr (kaliteli, baklava-böreklik un kullanmanızı tavsiye ediyorum)

Tam Buğday Unu        200 gr (dilerseniz tamamını beyaz un kullanabilirsiniz)

Kuru Maya                  1 paket

Tuz                              1 tepeleme tatlı kaşığı

Simit Üzeri İçin

Pekmez                       1 su bardağı

Susam                         1 su bardağı

Su                                ½ su bardağı

Un                               1 yemek kaşığı

HAZIRLANIŞI

1.Hamuru yoğuracağın kabın içinde 300 gr su ılık ile 1 paket mayayı karıştır.

Püf Noktası 50 derece mayalanma için uygun ısıyı tam olarak sağlıyor.

 

2.Maya su karışımının üzerini bir bezle örterek 5 dk kadar mayanın canlanmasını sağla.

Püf Noktası bu işlem hamurun daha iyi mayalanmasına etki ediyor. Dene farkı göreceksin J

 

3.Mayanız videodaki gibi baloncuklu bir yapıya kavuşunca unu ekleyip yoğurmaya başla. Başlangıçta unun yarısını ekle kalanı yavaş yavaş eklemelisin. Hamur yoğurma makinesi ya da elle, hamurunuz pürüzsüz ve bir kıvama gelene kadar yoğur. Kıvamı Videoda.

Püf Noktası Mevsim, oda sıcaklığı, unun çeşidi, vücut ısınız, hava basıncı… hamurun kıvamına etki eden birçok etken var. Bu nedenle unun yarısını yoğurmaya başlarken ve geri kalan yarısını yavaş yavaş ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar eklemekte fayda var.

 

4.Simit hamuru kıvamı tok, sünmeyen ve orta sert bir yapıda olmalı. Kıvam için videodan daha net bilgi alabilirsin.

 

5.Yoğurma işlemi tamamlanınca kabın üzerini mutlaka streç ile hava almayacak şekilde kapatıp en az 30 dk bekle. Hamur en az iki katına çıkıp iyi bir şekilde maya almalı.

Püf Noktası Mevsim, ortam ısısı, unun çeşidi… hamurun maya almasına eden birçok etken var. Bu nedenle minimum 30 dk sonra eğer hamurun hala iki katına çıkmadıysa bir otuz dakika daha onu rahat bırak, merak etme vakti dolduğunda kıvama gelecektir.

 

6. Bu arada hafifi çukur ama geniş bir tabak içine 1 bardak pekmez, yarım bardak su ve 1 yemek kaşığı unu iyice pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştır. Bir başka tabakta da susamları hazırla.

 

7. Mayalanan hamuru 12 eşit bezeye ayır. Ben önce iki sonra o ikileri üç ve her üç parçayı tekrar ikiye böldüm. Bana bu kolay geldi ve parçalarım eşit oldu, sen nasıl kolayına gelirse o şekilde böl.

 

8.Bezelerin her birini ince uzun şerit gibi yuvarlayarak şekil ver. Simit şekli için her iki şeridi birbirlerine dola ve iki ucunu bir araya getirip minik bir daire yap. Toplamda altı simidimiz olacak. Şekil verme için videodan daha detaylı bilgi alabilirsin.

 

9.Şekil verdiğin simitleri hiç bekletmeden önce pekmeze sonra susama bula. Bulama işlemi yaparken simitlerin üzerine hafifçe bastır ve pofidik olmalarını engelle. Sonuçta pastane simidi yapmıyoruz, biraz gevrek ve fazla ponçik olmayan bir yapıya ihtiyacımız var.

 

10.Pekmez ve susama batırdığın simitleri hiiiiç bekletmeden doooğruca fırına gönder. 180 derecede minimum 20 dakika veya üzeri kızarıp iyice pişinceye kadar bekle.

Püf Noktası Her fırının pişirme süresi farklıdır. Kullandığım fırında 180 derecede pişen bir hamur işi sizin fırınınızda +_ 10 ve üzeri derece farklı ısılarda pişebilir. Herkes kendi fırınını az çok bilir ve tanır. Mesela ben fırınımı, tariflerde verilen ısılarından -10 derecede düşük kullandığımda daha iyi bir sonuç elde ettiğimi farkettim zaman içinde. Siz de lütfen fırın gücünüze göre verilen sıcaklık değerlerini gözden geçirip pişirme işleminizi yapın, sonuç daha iyi olacaktır.

Afiyet olsun.

YORUMLAR

Beğeni Ortalaması: (0)
Toplam Beğeni:(0)

YORUM YAZIN

Beğeni
17