• 30
  • 30
  • 4
  • 100

Püf Notları

Haşhaşlı çöreğinizin iç malzemesini tamamen damak tadınıza göre şekillendirebilirsiniz. Çok tatlı sevmiyorsanız şekeri azaltıp, cevizden hoşlanmıyorsanız tamamen çıkarabilirsiniz. Burada önemli olan iç malzemede hamurun üzerine sürülebilir bir kıvam yakalamaktır. Bu kıvamı göz önünde bulundurduğunuz sürece iç malzemelerle damak tadınıza göre oynayabilirsiniz. İç malzemenin kıvamı için videodan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Malzeme Listesi

Malzemeler:

Hamur

Ilık Su                          1 su bardağı

Ilık süt                         1 su bardağı

Beyaz Un                     5 su bardağı

Zeytinyağı                   ½ (yarım) çay bardağı

Kuru Maya                  1 paket

Toz Şeker                    1 silme yemek kaşığı

Tuz                              1 silme tatlı kaşığı

 

İç Malzeme

Haşhaş Ezmesi            2 çay bardağı

Zeytinyağı                   1 çay bardağı

Toz Şeker                    1 çay bardağı

Ceviz (opsiyonel)         1 çay bardağı rondada çekilmiş ceviz

HAZIRLANIŞI

1.Hamuru yoğuracağın kabın içinde 300 gr su ılık ile 1 paket mayayı karıştır.

Püf Noktası 50 derece mayalanma için uygun ısıyı tam olarak sağlıyor.

 

2.Maya su karışımının üzerini bir bezle örterek 5 dk kadar mayanın canlanmasını sağla.

Püf Noktası bu işlem hamurun daha iyi mayalanmasına etki ediyor. Dene farkı göreceksin J

 

3.Mayanız videodaki gibi baloncuklu bir yapıya kavuşunca unu ekleyip yoğurmaya başla. Başlangıçta unun yarısını ekle kalanı yavaş yavaş eklemelisin. Hamur yoğurma makinesi ya da elle, hamurunuz pürüzsüz ve bir kıvama gelene kadar yoğur. Kıvamı Videoda.

Püf Noktası Mevsim, oda sıcaklığı, unun çeşidi, vücut ısınız, hava basıncı… hamurun kıvamına etki eden birçok etken var. Bu nedenle unun yarısını yoğurmaya başlarken ve geri kalan yarısını yavaş yavaş ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar eklemekte fayda var.

 

4.Simit hamuru kıvamı tok, sünmeyen ve orta sert bir yapıda olmalı. Kıvam için videodan daha net bilgi alabilirsin.

 

5.Yoğurma işlemi tamamlanınca kabın üzerini mutlaka streç ile hava almayacak şekilde kapatıp en az 30 dk bekle. Hamur en az iki katına çıkıp iyi bir şekilde maya almalı.

Püf Noktası Mevsim, ortam ısısı, unun çeşidi… hamurun maya almasına eden birçok etken var. Bu nedenle minimum 30 dk sonra eğer hamurun hala iki katına çıkmadıysa bir otuz dakika daha onu rahat bırak, merak etme vakti dolduğunda kıvama gelecektir.

 

6. Bu arada hafifi çukur ama geniş bir tabak içine 1 bardak pekmez, yarım bardak su ve 1 yemek kaşığı unu iyice pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştır. Bir başka tabakta da susamları hazırla.

 

7. Mayalanan hamuru 12 eşit bezeye ayır. Ben önce iki sonra o ikileri üç ve her üç parçayı tekrar ikiye böldüm. Bana bu kolay geldi ve parçalarım eşit oldu, sen nasıl kolayına gelirse o şekilde böl.

 

8.Bezelerin her birini ince uzun şerit gibi yuvarlayarak şekil ver. Simit şekli için her iki şeridi birbirlerine dola ve iki ucunu bir araya getirip minik bir daire yap. Toplamda altı simidimiz olacak. Şekil verme için videodan daha detaylı bilgi alabilirsin.

 

9.Şekil verdiğin simitleri hiç bekletmeden önce pekmeze sonra susama bula. Bulama işlemi yaparken simitlerin üzerine hafifçe bastır ve pofidik olmalarını engelle. Sonuçta pastane simidi yapmıyoruz, biraz gevrek ve fazla ponçik olmayan bir yapıya ihtiyacımız var.

 

10.Pekmez ve susama batırdığın simitleri hiiiiç bekletmeden doooğruca fırına gönder. 180 derecede minimum 20 dakika veya üzeri kızarıp iyice pişinceye kadar bekle.

Püf Noktası Her fırının pişirme süresi farklıdır. Kullandığım fırında 180 derecede pişen bir hamur işi sizin fırınınızda +_ 10 ve üzeri derece farklı ısılarda pişebilir. Herkes kendi fırınını az çok bilir ve tanır. Mesela ben fırınımı, tariflerde verilen ısılarından -10 derecede düşük kullandığımda daha iyi bir sonuç elde ettiğimi farkettim zaman içinde. Siz de lütfen fırın gücünüze göre verilen sıcaklık değerlerini gözden geçirip pişirme işleminizi yapın, sonuç daha iyi olacaktır.

 

Afiyet olsun.

YORUMLAR

Beğeni Ortalaması: (0)
Toplam Beğeni:(0)

YORUM YAZIN

Beğeni
15