• 30
  • 30
  • 4
  • 100

Bildiğiniz gibi son kış hasadını henüz yaptım ve o sepete baktıkça bu çorbaya veda etmeliyim diye düşündüm. Orijinal tarif bir İtalyan güveç yemeği. Orijinalden yola çıkarak zaman içinde bu çorba tarifini reçetelendirdim, yoğun ve bol malzemeli çorbaları seviyorsanız bu tarif sizin için. Yıllardır kendimizi azıcık halsiz hissetsek hemen yaparım. Güç versin diye, size de verir umarım.

Malzeme Listesi

Bolca  zeytinyağı

½ brd un

300 gr tavuk göğüs eti (haşlanmış ufak parçalar halinde doğranmış. Tavuk göğüslerini haşladığın suyu çorbada kullanacağız. Haşlamaya başlarken içine birkaç tane kırmızı-kara biber, defne yaprağı atabilirsin. Haşlama sonunda suyu iyice süzüp temiz bir tavuk suyu hazırlamalıyız.)

1 adet ince doğranmış soğan

1 adet minicik küpler halinde doğranış havuç

1 adet minicik küpler halinde doğranmış kereviz ve sapları ( ayrıca yapraklarını da minik minik doğra onları da kullanacağız)

1 adet ince doğranmış pırasa

2 iri diş minik küpler halinde doğranmış sarımsak

1,5 litre tavuk suyu

1,5 litre içme suyu

½ limon suyu

1 bardak arpa şehriye

Tuz, karabiber, tatlandırmak için biberiye (tadını seviyorsan şahane sevmiyorsan ekleme)

HAZIRLANIŞI

Tavuk suyu ve sıcak su yemeği hazırlamaya başlarken yanında hazır bulunsun.

Zeytinyağını tencere al ve soğanı ve sarımsağı kavurmaya başla. Soğanların rengi dönmeye başlayınca, sıra ile ve her birini eklediğinde 2 dk kadar kavurarak, havucu, kerevizi ve kereviz saplarını (yapraklar sonra) ekle. Pırasayı ekle kavurmaya devam et, az gelirse arada zeytinyağı ekleyebilirsin.

Unu ekle ve sebzelerle birlikte 1-2 dk kavur.

Kaynamış su ve tavuk suyunu hızlıca ve çorbayı karıştırarak ekle ki un topaklanmasın. Tuzunu ekle ve baharatlarla tatlandır. Kereviz yapraklarını ve tavuğu ekle. Karışım iyice özleşince kapağını kapat altını en kısık ısıya getir ve 10-15 dk pişir. Arada çorbayı karıştır.

Son olarak, arpa şehriyeleri ve limon suyunu ekle, yaklaşık 15-20 dk kadar daha, arada karıştırarak (arpa şehriyeler dibe tutmasın) pişir ve altını kapat. Servis öncesi en az bir saat dinlendir.

YORUMLAR

Beğeni Ortalaması: (0)
Toplam Beğeni:(0)

YORUM YAZIN

Beğeni
12